Ahmeti: Mos i çoni nesër fëmijët në çerdhe, ka nevojë për më shumë përgatitje - Bota Sot
Ahmeti: Mos i çoni nesër fëmijët në çerdhe, ka nevojë për më shumë përgatitje

Prishtina

Ahmeti: Mos i çoni nesër fëmijët në çerdhe, ka nevojë për më shumë përgatitje

Më: 31 maj 2020 Në ora: 20:51
Shpend Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka kërkuar nga Ministria e Arsimit të sqarojë situatën dhe rregullat për hapjen e çerdheve.

Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Ahmeti u ka bërë thirrje prindërve që të mos i dërgojnë fëmijët në çerdhe, derisa këto të fundit të lajmërojnë se u janë përshtatur rregullave të reja.

Për rifillimin e kopshtit, sipas të parit të kryeqytetit ka nevojë për më shumë përgatitje.

Shkrimi i plotë i Ahmetit në Facebook:

Sot në konferencë për media të qeverisë u fol edhe për rihapjen e çerdheve. U përmenden dy data, 1 qershor dhe 8 qershor. Po ashtu u përmenden edhe rregullat strikte për çerdhet. Por nuk kemi marr asnjë informate zyrtare e as informatë mbi rregullat.

Ne presim që Ministria e Arsimit të qartësojë situaten dhe rregullat, po shpresojmë sonte.

Prandaj, prindër të nderuar, mos i dërgoni fëmijët në çerdhet publike dhe ato me bazë në komunitet në komunën tonë deri ti marrim vendimet dhe rregullat nga niveli qendror dhe derisa çerdhet përkatëse ku i keni fëmijët të ju lajmërojnë për funksionimin e plotë.

Çerdhet do të rihapen këto ditë, por ka nevojë për më shumë detaje e përgatitje.

#rihapja

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat