Shpend Ahmeti për qentë endacak: Cfarë ka ndodhur me 1.3 milion Euro të ndara për këtë çështje?

Prishtina

Shpend Ahmeti për qentë endacak: Cfarë ka ndodhur me 1.3 milion Euro të ndara për këtë çështje?

Nga: E.B Më: 28 korrik 2020 Në ora: 11:04
Foto ilustrim

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një shkrimi në rrjete sociale ka reaguar për qentë endacak në Prishtinë.

Ahmeti ka thënë se komuna e Prishtinës ka shpenzuar më së shumti në trajnimin e kafshëve, gjithashtu ka thënë se e lehtë është të shkruash ligj në letër, por të mos e praktikosh, shkruan “Bota Sot”.

Ai ka shtuar se kohë më parë janë ndarë 1.3 milon euro nga Niveli Qëndror, por nuk është I informuar se çfarë ka ndodhur me ato para.

Postimi i plotë:

Ka më shumë se tre vite që kam dërgu shkresa e shkresa tek institucionet e nivelit qendror per qentë endacak.  Në mes tjerash kam kërkuar strategji nacionale për këtë çeshtje.

Komuna e Prishtinës është komuna që ka shpenzuar më së shumti në trajtim, dhe komuna që ka respektuar në përpikmëri Ligjin për Mbrojtjen e Drejtave të Kafshëve.  Lehtë është me kalu Ligj në letër evropian e mandej mos me u marr me këtë punë.

Cfarë ka ndodhur me 1.3 milion Euro të ndara nga Niveli Qendror për këtë çështje?

Edhe në letren e dërguar te Këshilli i Sigurisë ku km kërkuar që kjo çështje të trajtohet si çeshtje e sigurisë, jam pritur me përçmim. 

E kam thënë se kur të ndodhin tragjeditë, vajtojmë.

Ne po bëjmë strehimore, dhe po trajtojmë qentë e po i kthejmë në rrugë.  Edhe po i ushqejmë që mos të jenë agresiv. 

Por kjo nuk mund të bëhet vetëm në Prishtinë edhe vetëm nga Prishtina.  Kësaj radhe është kafshim e lëndim, po herën tjetër?  Mandej kalojmë në esktremin tjetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat