Kjo lagje e Prishtinës do të mbetet sot pa rrymë

Prishtina

Kjo lagje e Prishtinës do të mbetet sot pa rrymë

Më: 8 shtator 2020 Në ora: 10:57
Foto Ilustrim

Lagjja Pejton në kryeqytet do të mbetet sot pa energji elektrike nga ora 9:00 deri në 21:00.

Sipas njoftimit nga KEDS-i kjo do të bëhet për shkak të zëvendësimit të një transformatori të vjetër me një të ri.

KEDS-i thotë se punime në interval të njëjtë po bëhen edhe në një pjesë të Bregut të Diellit.

“Aty është trafo e vjetër e cila nuk po i plotëson më kërkesat e konsumatorëve prandaj po zëvendësohet me këtë më të madhe. Gjatë procesit të zëvendësimit të trafove dhe stabilimenteve përkatëse është e pamundur të punohet nën tension, prandaj është bërë ndalja e planifikuar nga ora 9:00 dhe do të zgjasë deri në ora 21:00, kur do të përfundojnë punimet”, thuhet në njoftim.

Njoftohet se në tërë Prishtinën po futet rrjeti i Tensionit të Mesëm nën tokë, duke u eliminuar shtyllat elektrike.

“Po dyfishohen kapacitetet e rrjetit, po ndërrohen komplet kabllot nëntokësore me të reja dhe po ndërtohen linja alternative rezervë të furnizimit në rast të të papriturave”, thuhet tutje në njoftim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat