Policia jep të gjitha detaje për plagosjen e mbrëmshme me armë zjarri në rrugën “B”

Prishtina

Policia jep të gjitha detaje për plagosjen e mbrëmshme me armë zjarri në rrugën “B”

Më: 18 shkurt 2021 Në ora: 11:15
Foto nga vendi i ngjarjes

Një kalimtar rasti si dhe një person tjetër kanë mbetur të plagosur të mërkurën mbrëma rreth orës 22:00 në rrugën “B”, në Prishtinë.

Policia e Kosovës përmes një njoftimi për media kanë raportuar se policia i është përgjigjur rastit pasi gjendeshin në një pikë kontrolli në afërsi të vendit të ngjarjes.

Sipas njoftimit të policisë, pas intervenimit policor edhe përkundër dhënies së urdhrave verbal , njëri nga personat e dyshuar  nuk ka respektuar urdhrat e zyrtarëve policor dhe në vazhdimësi ka  shtënë me armë zjarri në drejtime të ndryshme dhe ka plagosur edhe një kalimtar rasti.

“Mbrëmë rreth orës 22:00 kemi pranuar informatën për një gjuajtje me armë në rrugën “B” në Prishtinë. Rastit i janë përgjigjur njësiti policor që gjendej në një pikë kontrolli në afërsi të vendit të ngjarjes. Pas intervenimit policor edhe përkundër dhënies së urdhrave verbal , njëri nga personat e dyshuar  nuk ka respektuar urdhrat e zyrtarëve policor dhe në vazhdimësi ka  shtënë me armë zjarri në drejtime të ndryshme dhe ka plagosur edhe një kalimtar rasti”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, siç thuhet në njoftim, policia është detyruar të përdor armën e zjarrit, me ç’rast është plagosur personi i dyshuar.

“Duke marrë në konsideratë faktin se veprimet e të dyshuarit përbënin një kërcënim të drejtpërdrejtë dhe potencialisht të rrezikshëm për qytetarët dhe për vet zyrtarët policor, polica domosdoshmërish janë detyruar të përdorin armën e zjarrit me qëllim të neutralizimit të veprimeve të  tilla të rrezikshme të të dyshuarit si dhe për ta vënë të njëjtin nën kontroll, me ç’rast është plagosur personi i dyshuar. Personit të dyshuar po ashtu i është sekuestruar arma e përdorur në rast”, thuhet tutje në njoftim.

Personat e lënduar, sipas njoftimit kanë marrë trajtimin e nevojshëm mjekësor dhe janë në gjendje shëndetësore të qëndrueshme.

“Personit të dyshuar,  R. R,  mashkull, 29 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës, i është shqiptuar masa e ndalimit ndërkohë që nga hetuesit  po ndërmerren  të gjitha veprimet e nevojshme policore rreth këtij rasti. Strukturat Policore të Drejtorisë Rajonale të Prishtinës në kuadër të veprimtarisë për përmbushjen e misionit për garantimin e rendit dhe të sigurisë publike, do të jenë vazhdimisht të angazhuara për parandalimin dhe goditjen e veprimtarive kriminale si dhe vënien para drejtësisë së personave të implikuar në aktivitetet kriminale”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e Policisë së Kosoëvs. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat