“Rruga A”do të bëhet arterie qarkullimi për hyrje-daljet në Prishtinë

Prishtina

“Rruga A”do të bëhet arterie qarkullimi për hyrje-daljet në Prishtinë

Më: 30 prill 2022 Në ora: 23:51
Foto ilustrim

Biznese të ndryshme ndërkombëtare por edhe ato vendore e kane mundësinë që shumë shpejt të aplikojnë në tenderin i cili pritet të hapet për ndërtimin e rrugës “A” në Prishtinë, rrugë kjo e cila do të bëhet një arterie qarkullimi për hyrje-daljet në kryeqytet.

Kryetari Përparim Rama ka njoftuar se tashmë e kanë përcjellë materialin ofertues për projektin e kësaj rruge. Por fillimisht sipas tij do të nisë vetëm ndërtimi i fazës së parë dhe e cila do të kushtojë 8 milionë euro.

Ndërkohë, nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, tha për RTK-në se kjo rrugë do të jetë një arterie për Prishtinën.

“’Rruga A’ është sikurse ‘Rruga B’. Është një rrugë e gjerë, e cila pastaj do të ngjall krejt pjesën ku do të shtrihet ajo. Do të jetë fantastike për qytetarët. Do të jetë një kyqje dhe linjë e re. Kjo rrugë do të jetë një arterie fantastike dhe tepër e çmueshme për qytetin e Prishtinës”, tha Alban Zogaj, nënkryetar i Komunës së Prishtinës.

Derisa drejtori i Infrastrukturës në Komunën e Prishtinës jep detaje se si do të duket “Rruga A”.

“Rruga A do të jetë me 6 korsi, 1 për autobusë, 2 për vetura, do të ketë shtegun e biçiklistëve, do të ketë kanalin e hapur anash saj. Një risi që do të ndodh”, tha Krenar Xhaferi drejtori i Investimeve Kapitale në komunën e Prishtinës

Nga ana tjetër, qytetarët konsiderojnë se është nevojë urgjente intervenimi nëpër infrastrukturën e kryeqytetit.

Në kuadër të ndërtimit të rrugës A përveç rrugës parashihet edhe trajtimi i kolektorit të ujërave të zeza.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat