Nënkryetari i Prishtinës thotë se nuk e mori pagën si zakonisht: Kjo është e jashtëligjshme

Prishtina

Nënkryetari i Prishtinës thotë se nuk e mori pagën si zakonisht: Kjo është e jashtëligjshme

Më: 1 shtator 2022 Në ora: 11:09
Alban Zogaj

Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, njoftoi të enjten se në muajin gusht nuk është paguar si zakonisht, pasi Ministria e Financave vendosi të mos i procesojë pagat për Komunën e Prishtinës.

Kjo sipas Zogaj është e papranueshme dhe e jashtëligjshme.

“Sot nuk jam paguar si zakonisht, sepse Ministria e Financave ka vendosur mos me i procesu pagat për Komunën e Prishtinës! Totalisht e papranueshme dhe e jashtëligjshme”, shkroi ai në rrjetin social Twitter.

“Komunat kanë buxhetet e veta dhe janë punëdhënës i pavarur”, shtoi Zogaj.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka mbajtur dje konferencë për media, ku ka bërë të ditur se ekzekutimi i pagave në sektorin publik, është bërë pjesërisht për muajin gusht.

Sipas tij, kjo ndodhë për shkak të vonesave në procesimin e listave të grevistëve.

Ditë më parë kjo ministri ka kërkuar nga Këshilli Grevist listën e punonjësve që po marrin pjesë në grevë për t’ua ndalur pagën sipas neni 18 të Ligjit për Greva.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat