Ndotja e ajrit në Prishtinë, ky është niveli për ditën e sotme - Bota Sot
Ndotja e ajrit në Prishtinë, ky është niveli për ditën e sotme

Prishtina

E hënë, 12 nëntor 2018

Ndotja e ajrit në Prishtinë, ky është niveli për ditën e sotme

Më: 30 janar 2018 Në ora: 08:56
Ilustrim

Cilësia e ajrit po vazhdon të jetë e keqe edhe sot në kryeqytetin e Kosovës.  Në Prishtinë, cilësia e ajrit është aktualisht në nivelin e 190 ppm (grimcave në milion).

Derisa matjet e djeshme kanë rezultuar të jenë edhe mbi 400.

Ndryshe, një nga zgjidhjet e Komunës është ndalja e veturave që hynë nga jashtë qytetit, e që janë rreth e që janë 120 mijë sosh.

Veturat e qytetarëve që vinë nga jashtë qytetit, nga e mërkura (neser) do destionohen në parkingjet që komuna planifikon t’i vendosë në zonat në dalje të Prishtinës, e më pas prej aty të hynë në qytet me autobusë urbanë.

“Ne si komunë me Ministrinë kemi hasur në mirëkuptim që Ministria të na ndaj një subvencion për autobusë dhe një parking jashtë qytetit, që më pas qytetarët të hyjnë me Trafik Urban”, ka thënë nënkryetari i komunës Selim Pacolli. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test