Prishtina, së shpejti me kamera në trafik - Bota Sot
Prishtina, së shpejti me kamera në trafik

Prishtina

Prishtina, së shpejti me kamera në trafik

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 21:34
Ilustrim

Në fund të nëntorit fillon implementimi i projektit për vëzhgimin e trafikut dhe shqiptimin e gjobave në mënyrë automatike

Disa kamera i ka vendosur Komuna e Prishtinës në Sheshin Zahir Pajaziti, me arsye që të monitorojë pjesët më të frekuentuara të kryeqytetit.

Mirëpo, të tilla nuk ka edhe në trafik, në mënyrë që të monitorohet edhe lëvizja e veturave. 

E si shkak i mungesës së tyre Njesiti i Trafikut në Policinë e Kosovës po has në telashe.

E edhe ato që janë duket se nuk e kanë kanë ndihmuar edhe shumë Komunën e Prishtinës.

Këtë e pohon edhe nënkryetari i saj, Muhedin Nushi.

E për të evituar këtë, Nushi thotë se në fund të nëntorit kryeqyteti do të vëzhgohet nga kamerat që do të vendosen në udhëkryqet dhe rrugët kryesore të Prishtinës.

Ky projekt mijëra eurosh, sipas nënkryetarit të Prishtinës, do të ndikojë në uljen e aksidenteve në trafik si dhe në shqiptimin e gjobave në mënyrë automatike.

Mirëpo, se a ka kapacitet kryeqyteti për të kryer një punë të tillë, tregon shefi i emergjencave të komunës, Fatmir Billalli.

Këtë projekt që do të bëhet në bashkëpunim me Policinë e Trafikut, për vëzhgimin e kryeqytetit me kamera statike dhe lëvizëse, Komuna e Prishtinës e ka paraqitur në korrik të këtij viti.

Implementimi i tij pritet të fillojnë në muajin nëntor dhe të kompletohet në fillim të janarit të 2019.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...