Nuk është në Prizren, kapet ariu dhe bën diçka të pabesueshme - Bota Sot
Nuk është në Prizren, kapet ariu dhe bën diçka të pabesueshme

Prizreni

Nuk është në Prizren, kapet ariu dhe bën diçka të pabesueshme

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 12:39
Ilustrim

Rojat e pyjeve në Itali po kërkojnë një ari që arriti të kapërcejë pengesat e pamundura, kështu që e quajtën M49.

Ariu arriti të ngjitej nëpër tela nën elektronikë dhe pengesat katër metra të larta në një park të egër në pjesën veriore të Italisë dhe më pas u zhduk në pyll.

M49 peshon 149 kg dhe u arratis serish pak orë pasi u kap të dielën në luginën Val Renden.

E gjithë historia provokoi tallje, por edhe një dënim të shoqatave të shumta, qytetarëve dhe anëtarëve të qeverisë.

Urdhri që ariu të kapet është lëshuar nga presidenti i provincës Trentino, Mauricio Fugati, pasi autoritetet lokale vlerësuan se kafsha përbën një rrezik për publikun, pasi u pa shumë afër vendbanimeve.

Ministri për Mbrojtjen e Mjedisit, Sergio Costa, kritikoi mungesën e profesionalizimit gjatë kapjes së ariut dhe tha se vendimi për vrasjen e kafshës është absurde.

Pasi popullsia e arinjve të murrmë në Alpe ka rënë në vetëm katër, në Trentino, me paratë e Bashkimit Evropian në vitin 2000, u ndërtua një park për kafshë të egra ku u zhvendosën 10 arinj nga Sllovenia. 

Sot ata kanë një popullsi prej 50 të rritur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...