Aktakuza: Ilir Haxhija e rrahu brutalisht gruan që vdiq, e goditi për asfalti - Bota Sot
Aktakuza: Ilir Haxhija e rrahu brutalisht gruan që vdiq, e goditi për asfalti

Prizreni

Aktakuza: Ilir Haxhija e rrahu brutalisht gruan që vdiq, e goditi për asfalti

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

“Lëndim të rëndë trupor” e ka cilësuar Prokuroria Themelore në Prizren veprimin e Ilir Haxhijaj nga fshati Nepërbisht i Suharekës, i cili akuzohet për vdekjen e bashkëshortes së tij, H.D nga Rahoveci.

Derisa sipas aktakuzës së prokurorisë, Haxhijaj pas një mosmarrëveshje me bashkëshorten e tij, tashmë të ndjerën H.D ka ndaluar veturën dhe me forcë e ka nxjerrë jashtë dhe ka filluar ta sulmojë fizikisht duke e grushtuar nëpër të gjitha pjesët e trupit.

“Kur viktima është rrëzuar në asfalt të rrugës sipas prokurorisë i dyshuari ia kap kokën dhe disa herë e godet për asfalti, ku si rrjedhojë i shkakton lëndime të rënda dhe trauma të shumëfishuara ne kokë , gjoks, shpine e duar, nga të cila goditje më vonë vdes në QKUK në Prishtinë më 15 qershor”, thuhet në aktakuzë, raporton KTV.

E në fotografit e së ndjerës shihen shenja të cilat dyshohen të i ketë shkaktuar bashkëshorti i saj i cili gjendet në paraburgim tash e 3 muaj.

Aktakuza përfshin edhe dëshminë e njërit prej fëmijëve të çiftit i cili thotë se vdekja e nënës kishte ardhur si pasojë e sulmit fizik nga babai, sepse nëna e tij, kishte qenë me vite e keqtrajtuar.

Familja e viktimës ka angazhuar edhe avokat sipas të cilit vlerësimi si lëndim trupor e jo si vrasje është i pakuptimtë.

E avokatja e të akuzuarit Nadire Hoxha përmes një përgjigje me shkrim ka thënë se përveç aktakuzës nuk ka pranuar asnjë provë materiale për ketë rast.

“Unë jam avokate e caktuar sipas detyrës zyrtare. Lidhur me këtë çështje penale dhe tani për tani unë kam pranuar vetëm aktakuzën dhe asnjë prove materiale lidhur me këtë rast kështu që çdo deklarim i imi në ketë fazë të procedurës është i ngutshëm lidhur me këtë Aktakuze”, ka thënë Hoxha.

E në nenin 189 të Kodit Penale të Republikës së Kosovës thuhet se kur vepra penale lëndim i rëndë trupor rezulton me vdekjen e personit tjetër, kryesi dënohet me burgim prej dy (2) deri në dymbëdhjetë (12) vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...