Digjet një ish-fabrikë e barnave në Prizren, dyshohet të jetë bërë me qëllim - Bota Sot
Digjet një ish-fabrikë e barnave në Prizren, dyshohet të jetë bërë me qëllim

Prizreni

Digjet një ish-fabrikë e barnave në Prizren, dyshohet të jetë bërë me qëllim

Më: 8 shkurt 2020 Në ora: 21:16
Digjet një ish-fabrikë e barnave në Prizren

Sonte rreth orës 19:00 është përhapur një zjarr në ish-fabrikën e barnave “Farmakos” në Komunën e Prizrenit.

Drejtori për Emergjenca dhe Siguri në Komunën e Prizrenit, Faruk Dakaj, ka thënë se zjarri duket të jetë shkaktuar “me qëllim”.

“Objekti është djegur në tërësi, fatmirësisht lëndime në njerëz nuk ka”, ka thënë Daka.

Ndërkaq, pas këtij rasti, Dakaj ka alarmuar për numrin e vogël të zjarrfikësve në këtë komunë, duke e akuzuar Agjensionin për Menaxhim të Emergjencave se po e bllokon rekrutimin e 30 zjarrfikësve të rinj.

“Përderisa zjarrfikësit edhe jashtë orarit të punës angazhohen gati çdo të dytën ditë në ruajtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve, Agjensioni për Menaxhim të Emergjencave ka më shumë se një vit që bllokon qëllimisht procedurën e rekrutimit të 30 zjarrfikësve të rregullt siç edhe është përcaktuar me ligj”, ka thënë ai.

Dakaj thotë se Ministria e Punëve të Brendshme duhet urgjentisht të marrë masa ndaj, siç thotë ai, “përgjegjësve që bojkotojnë institucionet e sigurisë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat