Mytaher Haskuka me një mesazh për qytetarët e Prizrenit - Bota Sot
Mytaher Haskuka me një mesazh për qytetarët e Prizrenit

Prizreni

Mytaher Haskuka me një mesazh për qytetarët e Prizrenit

Nga: E.R Më: 22 qershor 2020 Në ora: 13:28
Mytaher Haskuka

Kryetari i Komunës së Prizerenit Mytaher Haskuka përmes një postimi në Facebook ka treguar se ka kërkuar nga Inspektoriati Komunal dhe Policia e Kosovës që të monitorojnë implementimin e masave nga ana e bizneseve, ku mbajtja e maskave është obligative.

Ai ka thënë se si Komunë e Prizrenit ka ndërmarrë hapat për mbrojtjen e stafit administrativ, në mënyrë që edhe shërbimet të vazhdojnë pa ndërprerje.

Postimi i tij në Facebook:

Të dashur qytetarë,

Që nga fillimi i pandemisë me virusin SARS-CoV-2 në Kosovë janë identifikuar 2.169 raste pozitive, me gjithsej 36 raste të vdekjes. Sipas statistikave, në komunën tonë në total kemi pasur 216 të infektuar, prej të cilëve 117 janë shëruar, 5 persona kanë vdekur, kurse aktualisht kemi 94 raste aktive.

Por brengosës është fakti që kohëve të fundit gjithnjë e më shumë kemi raste të identifikuara në klinikat infektive, kurse i atyre të identifikuara nga gjurmimet është duke rënë. Kjo po ndodh për shkak se ka kërkesa të mëdha për teste, ndërkaq numri i testeve që po bëhen nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, për ata që nuk kanë simptome, po zvogëlohet.

Ne si Komunë e Prizrenit kemi ndërmarrë hapat për mbrojtjen e stafit administrativ, në mënyrë që edhe shërbimet të vazhdojnë pa ndërprerje. Po ashtu kam kërkuar nga Inspektorati Komunal dhe Policia e Kosovës që të monitorojnë implementimin e masave nga ana e bizneseve, ku mbajtja e maskave është obligative.

Me lehtësimin e masave kolektive tani mbrojtja ndaj virusit mbetet obligim individual i çdonjërit qytetar. Ju lutemi që t’iu përmbaheni të gjitha rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Mbani maska në publik, mbani distancën fizike për së paku 2 metra dhe aplikoni masat e nevojshme higjienike.

Më e rëndësishmja në parandalimin e përhapjes së virusit është që çdo person, i cili ka ndonjë nga simptomat e COVID-19, të vetëizolohet dhe ata që dyshojnë që janë të infektuar të paraqiten në numrin emergjent 038 200 80 800.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat