Xhemaj: Haskuka në Prizren po shkatërron për 3 vite të arriturat 20 vjeçare të qytetit

Prizreni

Xhemaj: Haskuka në Prizren po shkatërron për 3 vite të arriturat 20 vjeçare të qytetit

Më: 19 gusht 2020 Në ora: 21:42
Foto ilustrim

Raporti i Auditorit të Përgjithshëm për Komunën e Prizrenit ka nxjerrë një listë të gjatë dështimesh për vitin 2019.

Reagimi i shoqërisë civile e aktivistëve ka qenë i shumtë. Për këtë raport ka reaguar edhe PDK.

Drejtori për Komunikim në këtë parti, Bashmir Xhemaj ka thënë se fatkeqësisht Prizreni nuk ka kryetar që u shërben qytetarëve.

Ky është postimi i plotë i tij:

Prizreni nuk ka kryetar; ose e ka një, formalisht, në shërbim vetëm të interesave të grupeve jashtë politikës. Ai u shërben më së paku qytetarëve dhe nevojave të tyre. Haskuka nuk është vetëm një kryetar i dobët që gjumin e bën në Prishtinë e ditën si vizitor në Prizren; por keqqeverisja e tij e zullumi po trashen çdo ditë.

Raporti i Auditorit të Përgjithshëm për vitin 2019 i prezantuar këto ditë flet për gjendje alarmante të keqmenaxhimit të parasë publike në Komunën e Prizrenit. Dobësimi në menaxhimin e të hyrave, menaxhimin e personelit, të shpenzimeve, menaxhimin e pasurive, rritje të vazhdueshme të llogarive të arkëtueshmeve dhe detyrimeve janë vetëm disa të gjetura arlamante për nivelin e keq të qeverisjes. Nga 29 rekomandime të Auditorit për KK të Prizrenit; 12 nuk janë zbatuar fare, 3 pjesërisht, 6 të mbyllura dhe vetëm 8 të zbatuara.

Premtimet e Mytaher Haskukës në 2017 për qeverisje pa korrupsion; me transparencë dhe qytet të gjelbërt, janë kthyer në degradim; dështim e kërcënim për të shkatërruar edhe ato të arritura 20 vjeçare të qytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat