Përurohen punimet në ringritjen e Teqesë së Madhe në Prizren - Bota Sot
Përurohen punimet në ringritjen e Teqesë së Madhe në Prizren

Prizreni

E enjte, 15 nëntor 2018

Përurohen punimet në ringritjen e Teqesë së Madhe në Prizren

Më: 9 dhjetor 2017 Në ora: 07:20
Teqeja e Madhe në Prizren

Sot me një ceremoni fetare do të përurohen punimet në ringritjen e Teqesë së Madhe Ballkanike në Prizren.

Teqja në Marash-Hisar, që është konsideruar njëri ndër objektet më të bukura të arkitekturës sakrale në Ballkan, është rrënuar nga regjimi sllavo-komunist, pas ekzekutimit të Heroit Kombëtar, Musa Shehzade, në Ditën e Flamurit Kombëtar, më 28 Nëntor të vitit 1945, që është pasuar me konfiskimin e të gjithë pasurisë së heroit, për shkak të veprimtarisë së tij atdhetare dhe rolit ndër shekuj, të këtij institucioni, në kuadër të lëvizjeve për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test