Përkujtohen dëshmorët e Epopesë së Vrrinit në 20 vjetorin e rënies - Bota Sot
Përkujtohen dëshmorët e Epopesë së Vrrinit në 20 vjetorin e rënies

Prizreni

Përkujtohen dëshmorët e Epopesë së Vrrinit në 20 vjetorin e rënies

Më: 1 shtator 2018 Në ora: 11:30
Akademia përkujtimore për epopenë e Vrrinit

(E plotësuar) - Sot në Prizren është mbajtur akademi përkujtimore në nderim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve të Epopesë së Vrrinit.

Pas homazheve që janë bërë në varrezat e Landovicës dhe te busti i dëshmorit Xhevat Berisha në Shatërvan, të pranishmit kanë vazhduar drejt Shtëpisë së Kulturës Xhemajl Berisha, ku edhe është mbajtur akademia përkujtimore.

Isa Berisha, sekretar i OVL-së, Dega në Prizren, tregoi për rrethanat në të cilat ranë dëshmorët e brigadës 125, dhe tha se beteja në rajonin e Vrrinit ishte një ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së.

Kurse Artan Abrashi, Kryesuesi i Kuvendit Komunal në Prizren, tha se dëshmorët e Epopesë së Vrrinit ia kthyen dinjitetin rajonit të Prizrenit. Ai tha se gjendet këtu që në emër të komunës së Prizrenit ta përkujtojnë jetën dhe veprën e këtyre dëshmorëve.

Deputeti Zafir Berisha, tha se UÇK nuk lindi rastësisht, por që ishte përpjekje e vazhdueshme për liri, dhe betejën e rajonit të Vrrinit e quajti betejë titanike. Ai tha se gjaku i dëshmorëve është gurthemeli i të ardhmes së Kosovës.

I pranishëm ishte edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, i cili në atë kohë i njohur si Komandant Çeliku. Ai tha se akademitë përkujtimore, përveç për nderimin e dëshmorëve, bëhen edhe për të gjallët, për të kujtuar se ku ishim ne, dhe se duhet të punohet më shumë për vendin. Kjo akademi përkujtimore u përcoll edhe me pikë instrumentale në piano dhe flaut, si dhe këngë kushtuar dëshmorit Xhevat Berisha dhe Betejës së Vrrinit.

Gjatë Epopesë së Vrrinit, në datat 1 - 5 shtator 1998 u vranë 28 pjesëtarë të UÇK-së. Në përkujtim të kësaj Epopeje, do të mbahen edhe aktivitete tjera gjatë dy ditëve në vijim.

***

Me rastin e 20 vjetorit të Epopesë së Vrrinit po mbahet akademi përkujtimore në Prizren.

Ndërkohë janë bërë homazhe mbahen homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë dhe janë vendosur buqeta lulesh te shtatorja në Shadervan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...