Islami pëson rënie në vendet arabe, rritet numri i “jo fetarve” - Bota Sot
Islami pëson rënie në vendet arabe, rritet numri i “jo fetarve”

Religjion

Islami pëson rënie në vendet arabe, rritet numri i “jo fetarve”

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 14:31
Foto

Arabët po thonë gjithnjë se nuk janë më fetar, sipas sondazhit më të madh dhe më të hollësishëm të ndërmarrë nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut.

Gjetjet kanë treguar se si arabët ndjehen për një gamë të gjerë çështjesh, nga të drejtat e grave dhe migrimi në siguri, dhe seksualitet.

Më shumë se 25,000 njerëz u intervistuan për studimin – për BBC News Arabic nga rrjeti kërkimor i Barometrit Arab – në 10 vende si dhe në dhe territore palestineze në mes të fundit 2018 dhe pranverës 2019.

Rezultatet janë paraqitur më poshtë:

Image

Që nga viti 2013, numri i njerëzve në rajon që identifikohet si “jo fetar” është rritur nga 8% në 13%. Rritja është më e madhe në moshwn 30 vjecare, ndër të cilët 18% identifikohen si jo fetarë. Vetëm Jemen ka rezultuar pa një rënie në këtë kategori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...