BIK: Për të kryer haxhin do të udhëtojnë 1.080 besimtarë - Bota Sot
BIK: Për të kryer haxhin do të udhëtojnë 1.080 besimtarë

Religjion

BIK: Për të kryer haxhin do të udhëtojnë 1.080 besimtarë

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 15:38
Foto

Grupi i parë do të nisen nga Prishtina më 31 korrik.

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës përmes një shkrimi në Facebook ka bërë të ditur se janë bërë të gjitha përgatitjet për nisjen e haxhinjve drejt vendeve të shenjta.

“Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, gjegjësisht Drejtoria e Haxhit ka bërë të gjitha përgatitjet për nisjen e haxhinjve të Kosovës drejt vendeve të shenjta për të kryer një nga pesë kushtet e fesë Islame, haxhin. Fitim ef. Gashi nga Drejtoria e Haxhit tha se në këtë vit nën organizimin e Kryesisë së BIRK-ut për vende të shenjta për të kryer haxhin do të udhëtojnë 1.080 besimtarë, në mesin e të cilëve 370 janë gra. Ai po ashtu ka njoftuar se grupi i parë i haxhinjve do të nisen nga Prishtina më 31 korrik, për të vazhduar pastaj me datë 1, 2 dhe 3 gusht kur do të niset edhe ekipi i fundit i haxhinjve drejt vendeve të shenjta”, thuhet në njoftimin e Bashkësisë Islame të Kosovës. Çmimi i haxhit për besimtarët shqiptarë të Kosovës këtë vit është 4.150 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...