Gjendet vendi ku Jezu Krishti u ringjall? - Bota Sot
Gjendet vendi ku Jezu Krishti u ringjall?

Religjion

Gjendet vendi ku Jezu Krishti u ringjall?

Më: 2 shtator 2019 Në ora: 17:43
Emaus

Arkeologët kanë gjetur në Izrael një fortesë të lashtë që mund të ndihmonte në identifikimin e qytetit Emaus, ku, sipas Testamentit të Ri, Jezusi u shfaq së pari pas kryqëzimit dhe ringjalljes.

Një ekip arkeologësh francezë-izraelitë kanë zbuluar një fortesë të lashtë helene pranë Jerusalemit, 2-200 vjeç. Ky lokalitet, i ndërtuar ndoshta nga gjenerali Bakuides, mund të ndihmojë në përcaktimin e vendndodhjes së qytetit biblik ku u ringjall Krishti.

Që nga viti 2017, arkeologët kanë gërmuar në Kuiriat-Jearim, një kodër mbi Jerusalemin, që ndodhet disa kilometra në perëndim të qytetit, ngjitur me qytetin Abu Ghosh. Në muajt e fundit, shkencëtarët kanë gjetur një fortesë me mure deri në tre metra të larta. Mbetjet e kullës u zbuluan gjithashtu në këtë zonë.

Në mungesë të fortesave të tjera të njohura të rëndësishme helene në perëndim të Jerusalemit, arkeologët sugjerojnë që kodra Kuiriat-Jearim dhe qyteti i lidhur me Abu Ghosh të identifikohen si qyteti Emaus, i fortifikuar nga Bakuides.

"Autorët e studimit kanë një pikënisje të mirë arkeologjike, gjeografike dhe topografike. Sidoqoftë, kjo mbetet vetëm një hipotezë, ”thotë Benjamin Isaac, profesor i historisë antike në Universitetin e Tel Aviv.

Ariel David, një kolumnist i gazetës ‘Haaretz’, beson se "studiuesit nuk mund të thonë nëse një ringjallje e mrekullueshme ndodhi atje, por arkeologjia biblike mund të japë pasqyrë në kontekstin historik të teksteve fetare dhe nivelin e tyre të saktësisë kur përshkruan vendet që miliona njerëz i konsiderojnë të shenjta".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat