Nga Zarathustra, tek sekti i Satanait - Bota Sot
Nga Zarathustra, tek sekti i Satanait

Religjion

E enjte, 18 tetor 2018

Nga Zarathustra, tek sekti i Satanait

Më: 5 nëntor 2016 Në ora: 20:48

Satanai nuk është vetëm simboli i të keqes dhe origjinë e tundimeve, por konsiderohet edhe një lloj princi pagan.

Për ndjekësit e tij, Satanizmi është si një fe që ndjek kënaqësitë e jetës, në vend të virtyteve: ndjekësit janë të lirë që të eksplorojnë shtatë mëkatet kryesore. Satanizmi frymëzohet pjesërisht nga një filozofi teologjike, e zhvilluar në shekullin XVII para Krishtit (Zoroastrizmi) dhe e themeluar prej profetit Zarathustra, profet dhe mistik i Persisë së lashtë. Doktrina e tij bazohet mbi parimin themelor që qielli dhe ferri nuk ekzistojnë, por janë një sajesë e feve për të mbajtur nën kontroll njerëzimin. Vlen të theksohet se flijimi i njerëzve, përkundër asaj që mendohet nga faktet e kronikës së zezë në gazeta, nuk lejohet prej Satanizmit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test