Historia jonë edhe në themelet e objekteve të kultit - Bota Sot
Historia jonë edhe në themelet e objekteve të kultit

Religjion

E enjte, 18 tetor 2018

Historia jonë edhe në themelet e objekteve të kultit

Më: 24 dhjetor 2016 Në ora: 12:49
Kisha

Në malësine e Kurbinit, në fshatin Shën Mëri, ndodhen  rrënojat e kishës 1500-vjeçare që themelet i ka në kishat e vjetra të periudhës Justiniane.

Ajo është unike në llojin e saj në Shqipëri dhe daton në kohën e Bizantit, e ndërtuar me stil të veçantë romak.

Afresket e çmuara me vlerë historike brenda kishës janë dëmtuar duke rrezikuar humbjen e tyre.
Ky vend mbart një histori mjaft mbreslënëse, pasi në këtë vend kaq të bukur vinin të luteshin dhe kryenin shërbesat fetare Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastrioti, Skenderbeu, bashke me bashkëshorten e tij Donikën.

Sot ajo është thjesht një rrënoje ku vijnë dhe ndezin qirinj, por edhe falen besimtare të vjetër që kanë dëgjuar të flitet për të dhe historinë e saj.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test