Kështu u lutën dervishët sot në Teqen e Gjakovës - Bota Sot
Kështu u lutën dervishët sot në Teqen e Gjakovës

Religjion

E premte, 19 tetor 2018

Kështu u lutën dervishët sot në Teqen e Gjakovës

Më: 22 mars 2017 Në ora: 18:46
Dervishet

Dervishët e Kosovës, pasuesit e Sufizmit, një formë mistike e Islamit që predikon tolerancën dhe kërkon kuptimin, luten gjatë një ceremonie që shënon ditën e Novruzit në dhomën e lutjes në teqenë e Gjakovës.

Anëtarët e këtij sekti fetar, të njohur si dervishë, kryen të martën ritualet për të shënuar fillimin e pranverës dhe lindjen e Imam Aliut, një figurë e nderuar në Islam. 

Fotografitë e bëra nga Visar Kryeziu i agjencisë së lajmeve AP tregojnë mënyrën e lutjes së dervishëve.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test