Fitër Bajrami 2017: Dita e parë më 25 ose 26 qershor - Bota Sot
Fitër Bajrami 2017: Dita e parë më 25 ose 26 qershor

Religjion

E martë, 23 tetor 2018

Fitër Bajrami 2017: Dita e parë më 25 ose 26 qershor

Më: 20 qershor 2017 Në ora: 09:34
Ilustrim

Myslimanët do të jenë në vëzhgim për Hënën e Re më 24 qershor, por astronomët parashikojnë se kjo nuk do të shihet në pjesën më të madhe të Azisë.

E shtuna do të jetë dita e 29-të e Ramazanit për Arabinë Saudite dhe vendet që filluan të mbajnë  muajin e agjërimit më 27 maj.

Këto vende do të jenë në vëzhgim për Hënën atë mbrëmje. Nëse shihet, dita e parë e Fitër Bajramit do të respektohet të dielën, më 25 qershor. Përndryshe, ajo do të festohet të hënën më 26 qershor në ato vende, shkruan AlJazeera.

Astronomët llogaritën se lindja e hënës së re do të jetë të shtunën, më 24 qershor në 02:31 GMT. Shikueshmëria e hënës, megjithatë, varet nga vendndodhja e vëzhgimit dhe nga kushtet meteorologjike.

Më 24 qershor, hëna është vendosur të jetë e dukshme me sy të lirë në Peru, Ekuador dhe ishujt në Oqeanin Paqësor, transmeton arbresh.info.

Gjithashtu pritet të jetë e dukshme me ndihmën optike në pjesë të tjera të Amerikës Latine, në pjesë të Shteteve të Bashkuara dhe në pjesë të Afrikës.

Turqia, si dhe komunitetet myslimane në Australi, Evropë dhe Amerikën e Veriut (ISNA), do të kenë Fitër Bajramin nga e diela, bazuar në llogaritjen astronomike se hëna e re do të lindë të shtunën.

Bangladeshi, India dhe Pakistani filluan Ramazanin më 28 maj dhe prandaj do të shohin hënë e re, të dielën më 25 qershor.

Më 25 qershor, hëna pritet të jetë e dukshme me sy të lirë në të gjithë botën.

Në Kongresin Ndërkombëtar të Unijës së Kalendarit Hijri të mbajtur në Stamboll majin e kaluar, anëtarët e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik votuan në favor të miratimit të një kalendari të unifikuar të hënës, transmeton arbresh.info.

Sidoqoftë, shikimi lokal vazhdon të jetë politika e parazgjedhur në çdo vend.

Vitin e kaluar, Fitër Bajrami u festua më 6 korrik.

Tradita e festës

Tradicionalisht, Fitër Bajrami festohet për tre ditë dhe është një festë zyrtare në të gjitha vendet me shumicë muslimane.

Për vitin 2017, Arabia Saudite njoftoi një festë publike 16-ditore nga Ramazani 21 deri në 7 Shaëal, muajin hënor që pason Ramazanin. Kjo është, nga e premtja 16 qershor deri të shtunën 1 korrik.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, sektori publik do të vëzhgojë një festë nëntë ditë të Bajramit nëse Bajrami do të shpallet të hënën dhe një festë tre-ditore nëse Bajrami do të jetë të dielën. Në secilin rast, pushimi do të fillojë nga e premtja, 23 qershor, transmeton arbresh.info.

Sektori publik i Omanit gjithashtu do të vëzhgojë një festë nëntë ditë të Bajramit, nga e premtja 23 qershor deri të shtunën, më 1 korrik.

Pakistani njoftoi një festë tre-ditore nga e hëna 26 qershor, ndërsa në Egjipt sektori publik do të ketë një pushim pesëditor nga e premtja 23 qershor deri të martën më 27 qershor.

Bajrami ka qenë gjithashtu një festë publike në Filipine që nga viti 2002, e themeluar nga Ligji i Republikës 9177.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test