Në Arbëri, ku bullgarët u bënë të krishterë... - Bota Sot
Në Arbëri, ku bullgarët u bënë të krishterë...

Reportazhe

E hënë, 22 tetor 2018

Në Arbëri, ku bullgarët u bënë të krishterë...

Më: 8 tetor 2016 Në ora: 22:02
Nga emisioni

Cikli Gjurmë Shqiptarë i gazetarit Marin Mema sjell një histori shumë pak të njohur. Ku ndodhet Gllavinica , qendra e dikurshme? Si imponuan bullgarët ndryshimin e emrave të vendeve të ndryshme? Pagëzimi i Carit Boris të Bullgarisë dhe popullit të tij...

Misteri i pllakatës me dy mbishkrime dhe vrasja e Nëndukës së ushtrisë Normane. Epitafi dhe zbulimet e tjera të rralla. Sa vëmendje ijepet sot këtij vendi me histori të jashtëzakonshme?

Ndiqni të plotë dokumentarin e ciklit Gjurmë Shqiptare të gazetarit Marin Mema. Shqipëria fsheh edhe mrekulli të tilla. Njihini...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test