A është normale të kemi më shumë orgazma me lodrat e seksit sesa me partnerin?

Seksi

A është normale të kemi më shumë orgazma me lodrat e seksit sesa me partnerin?

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 19:04
Ilustrim

Lodrat erotike janë vërtetë argëtuese, e dimë, edhe ju e dini dhe është mirë të keni lodra seksi në komodinën e shtratit. Por, a është normale që ju të përjetoni më shumë orgazma gjatë vetë-erotizmit sesa duke kryer raport seksual me partnerin?

Edhe nëse seksi është super me të dashurin tuaj, kënaqësia që ndjen me vetë-erotizëm dhe lodrat tuaja erotike ndonjëherë është më e dobishme. Dhe kjo ju bën të mendoni se ka diçka të gabuar. Le të ndalemi këtu! Sepse në realitet është shumë më e zakonshme dhe më e përhapur nga sa mund ta imagjinoni. Por pse është normale të kemi super orgazma me lodra seksi kur bëhet fjalë për të bërë dashuri si çift? "Arsyeja është se ndjeheni më të lirë dhe në kontakt me kënaqësinë tuaj, pa frikë nga gjykimi dhe pa pasur nevojë të përqendroheni në kënaqësinë e tjetrit", shpjegon Maria Claudia Biscione, seksologe dhe psikoterapiste. "Atëherë, veçanërisht nëse stimulimi është klitoral, pra i jashtëm, sepse kjo është mënyra për të arritur orgazmën, njeriu mund të marrë kohën e të gjithëve pa frikë dhe pa ndonjë formë të frenimit (erë, shije, etj), të lidhura me vaginën apo penisin e dikujt”.

Përparësitë e masturbimit me lodrat seksuale janë aftësia për të eksploruar trupin tuaj dhe reagimet e dhëna nga stimulimi dhe kështu ju përmirësoni vetëdijen për funksionimin tuaj seksual. Shumë gra marrin besim të vërtetë me përgjigjen e tyre seksuale për herë të parë përmes lodrave seksuale. Varitetet dhe llojet e ndryshme i bëjnë ato të përshtatshme për çdo lloj nevoje dhe fantazi individuale dhe çift! Kur bëhet mënyra e vetme për të kënaqur veten dhe e vetmja mënyrë që të ndjeheni të qetë dhe të aftë ta lini veten të lirë, atëherë do të thotë që ju fshiheni pas pasigurive dhe frikës suaj, duke shmangur kështu përballjen e një konfrontimi konstruktiv me partnerin tuaj për të përmirësuar seksualitetin në çift.

Si të përdorni lodrat seksuale me burrin tuaj

Lodrat e seksit duhet t'i paraqiten burrit tuaj si një "udhëzues", sigurisht jo si dashnor, dhe mund të prezantohet si një mjet loje erotike për t'u argëtuar. Dridhja mund të funksionojë si një masazh stimulues për ju dhe atë, për shembull, në zonën perineale të pasur me mbaresa nervore. Ju mund ta përdorni atë për t'i treguar të dashurit tuaj se me çfarë lëvizjesh dhe intensiteti dëshironi të arrini kënaqësinë maksimale. Dhe nëse përdorimi i vibratorit shtohet me një dialog të hapur dhe të dashur, seksualiteti juaj mund të rritet maksimalisht.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat