5 arsyet e forta pse duhet të bëjmë më shumë seks

Seksi

5 arsyet e forta pse duhet të bëjmë më shumë seks

Më: 23 shtator 2019 Në ora: 06:19
Ilustrim

Seksi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lëshuar tensionin, djegur kalori dhe forcuar sistemin imunitar. Dhe jo vetëm: "sporti nën çarçafë" ka shumë arsye të tjera për tu praktikuar shpesh.

Psikologjia dhe shkenca flasin vetë: të bërit dashuri ka të njëjtën fuqi si ilaçet dhe është gjithashtu një antidepresant efektiv. Për më tepër, hulumtimi i fundit mbi këtë temë ka nxjerrë në pah se si seksi është një qetësues natyral i fuqishëm, i aftë jo vetëm për të forcuar mbrojtjen imunitare të trupit, por edhe për të na bërë të ndjehemi më pak të stresuar dhe djegur më shumë kalori.

Lexoni më tej për të zbuluar të gjitha arsyet për të bërë seks më shpesh.

1. Forcon sistemin imunitar

Nëse bëni dashuri nga dy deri në tre herë në javë, niveli i antitrupave tuaj do të jetë 30% më i lartë se ata që bëjnë seks vetëm dy herë në muaj. Një studim i botuar në American Journal of Cardiology, sqaron se bërja e dashurisë shpesh zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve që përfshijnë sistemin kardiovaskular.

2. Nxit gjumin

Pas orgazmës, trupi lëshon hormonin përgjegjës për ndjenjat e relaksimit dhe përgjumjes: nuk është vetëm një prerogativë e burrave që shemben menjëherë pasi bëjnë dashuri! Seksi vlen njësoj për të gjithë.

3. Djeg kalori

A e dini se 30 minuta seks mund t'ju bëjë që të digjni deri në 200 kalori? Nuk ndodh sa herë që praktikoni seks sepse kjo varet nga sa pasionant dhe i bezdisshëm është veprimi ose sa monoton dhe mekanik është. Preferoni një seancë Pilates ose 30 minuta në një punë rutinë apo një natë përvëluese nën çarçafë?

4. Ndihmon për të qetësuar dhimbjen

Endorfinat e prodhuara nga truri ndërsa bëni dashuri gjithashtu ndikojnë pozitivisht në perceptimin e dhimbjes, duke e bërë seksin një qetësues natyral të vërtetë. Kjo është arsyeja pse, edhe nëse keni dhimbje koke, seksi nuk duhet të shmanget. Një studim gjerman në të cilin 60% e pjesëmarrësve vuanin nga migrena tregoi se ata që kishin kryer marrëdhënie seksuale gjatë sulmit raportuan një ulje të pjesshme të dhimbjes.

5. Stimulon kujtesën

Të bërit seks shpesh zvogëlon mundësinë e humbjes së kujtesës. Ose të paktën, kështu duket, edhe nëse studimet janë mjaft të kohëve të fundit dhe rezultatet nuk janë ende të demonstrueshme. Çfarë është e sigurt është se të bërit dashuri është në gjendje të ulë nivelet e stresit me 30%.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat