Koronavirusi dhe seksi, ajo që duhet të dini më shumë

Seksi

Koronavirusi dhe seksi, ajo që duhet të dini më shumë

Më: 16 prill 2020 Në ora: 14:48
Ilustrim

Dr Alex George: Nëse jeni në një marrëdhënie, jetoni me atë person dhe po ndani të njëjtin mjedis, nuk duhet të ndryshojë situatën tuaj.

Nëse dikush nga ju po shfaq simptoma të koronavirus, atëherë duhet të ruani distancimin dhe izolimin tuaj shoqëror, madje edhe brenda shtëpisë tuaj, shkruan BBC.

Alix Fox: Është gjithashtu e rëndësishme të mos supozoni se nëse po përjetoni simptoma të buta të koronavirusit do të jetë e njëjta gjë për partnerin tuaj.

Po në lidhje me seksin me njerëz të rinj?

Dr Alex: Unë sigurisht nuk do të këshilloja që të keni partnerë të rinj seksual për momentin, sepse rreziku është që ju të mund të kaloni virusin.

Alix Fox: Mos harroni gjithashtu, disa njerëz që janë bartës të virusit nuk do të kenë simptoma

Dr Alex: Nëse e keni puthur ose keni qenë në kontakt me dikë që mendoni se ka koronavirusin, sigurohuni që të izoloheni.

Alix Fox: Ne duhet të jemi përgjegjës me njëri-tjetrin dhe për veten tonë në marrëdhëniet tona. Nëse jeni dikush që keni zhvilluar simptoma dhe e dini se keni puthur njerëzit kohët e fundit, duhet t’i njoftoni ata.

Alix Fox: Nëse nuk keni qenë duke përdorur prezervativ sepse të dy jeni testuar për IST, ose jeni në një marrëdhënie heteroseksuale para menopauzës dhe po përdorni një lloj kontracepsioni për të parandaluar një shtatzëni të paplanifikuar, atëherë është mirë.

A mund të marr koronavirus duke prekur vaginën ose penisin e dikujt tjetër?

Dr Alex: Nëse do të prekni organet gjenitale të njëri-tjetrit ka të ngjarë që ju potencialisht të putheni në të njëjtën kohë, dhe ne e dimë se virusi kalohet përmes pështymës.

Në thelb, çdo mundësi e transferimit të koronavirusit, nga goja juaj në duart tuaja, në organet gjenitale, në hundën ose gojën e dikujt tjetër, rrit rrezikun e kalimit në koronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat