Arsyet pse mastrubimi është i mirë për lëkurën

Seksi

Arsyet pse mastrubimi është i mirë për lëkurën

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 17:39
Foto Ilustrim

Është argëtues, bën të ndjehemi mirë dhe liron të gjitha llojet e hormoneve të lumtura.

Mirëpo, a e keni ditur se seksi, qoftë nëse është seks me një person tjetër apo masturbim, sjell shumë përfitime shëndetësore?

Sipas disa studimeve, në periudhë afatgjatë seksi bën të dukeni më të rinj, zvogëlon rrudhat dhe heq aknet.

Dermatologia Elizabeth Tanzi ka shpjeguar se seksi ndihmon të luftoj kundër pezmatimit që shkakton aknet, rrudhat dhe shumë sëmundje tjera të lëkurës.

“Është shumë e thjesht, seksi zvogëlon stresin, i cili i zvogëlon hormonet e stresit në trup, e që pastaj ndihmon në zvogëlimin e pezmatimit”, thotë ajo.

Zvogëlimi i pezmatimit do të thotë më pak probleme të lëkurës dhe rrjedhimisht, më shumë seks do të thotë lëkurë më e mirë.

Ndërsa lajmi më i mirë është se edhe masturbimi i sjell këto përfitime shëndetësore dhe mund të jetë edhe më i mirë se seksi me një person tjetër për lëkurën tuaj.

Eric Marlow Garrison, seksolog, shpjegon që njerëzit janë shumë më të relaksuar gjatë masturbimit dhe kjo bën që ata t’i shumëfishojnë përfitimet anti-pezmatuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat