Kjo i ndodh trupit tuaj kur nuk bëni seks për një kohë të gjatë - Bota Sot
Kjo i ndodh trupit tuaj kur nuk bëni seks për një kohë të gjatë

Seksi

Kjo i ndodh trupit tuaj kur nuk bëni seks për një kohë të gjatë

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 13:33
Foto Ilustrim

Mungesa e aktivitetit seksual ndikon jashtëzakonisht në trup, pastaj shëndetin dhe sa vjeç jeni dhe cilat lloje të seksit i praktikoni.

Por nëse jeni në përgjithësi me shëndet të plotë dhe keni ndaluar veten të bëni marrëdhënie seksuale për shkak të mungesës së një partneri ose një zgjedhjeje të vetëdijshme, ka disa ndryshime që mund të përjetoni. Ju mund të ndjeni ose një humbje të nxitjes së seksit ose një rritje të dëshirës seksuale.

“Për disa njerëz që nuk kanë seks, ata fillojnë të ndjehen më të ngadaltë, me më pak vitalitet dhe të uritur për seks”, thotë Sari Cooper, LCSË, terapist i çertifikuar seksual. ‘Pamja nga mendja është se si disa nga klientët e mi përshkruajnë skenarin’. Për shkak se nuk është në radarin tuaj, mund të rregulloni dëshirat seksuale; por për të tjerët, mos bërja seks mund ta bëjë atë edhe më të dëshirueshme.

Seksi është pjesë fizike dhe mentale. “Kur njerëzit kanë marrëdhënie seksuale zakonisht kanë kontakt me lëkurë-lëkurë dhe ky lloj i kontaktit është mënyra e parë primare që ne si njerëz ngushëllohemi. Tek gratë që hyjnë në menopauzë, nëse nuk ka depërtim vaginal mund të jetë humbje e shumë gjërave.

Ja përse mjekët po rekomandojnë të bëni seks më shpesh

Për femrat më në moshë, vagina mund të ketë gjithashtu një kohë të vështirë të lubrifikohet kur të fillosh të kesh përsëri marrëdhënie. Ashtu si efektet e tjera psikologjike të mungesës së seksit, kjo është e ndërlikuar.

“Njerëzit që janë më pak të stresuar kanë tendencë të kenë më shumë seks, por përsëri kjo nuk është shkak dhe pasojë”, thotë Dr Streicher. Ajo thotë, nëse seksi është një lehtësim i stresit për ju, duke mos pasur mundësi, në fakt, mund të shkaktojë një rritje në nivelin tuaj të stresit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat