Kjo bimë vret 86% të qelizave të kancerit të mushkërive - Bota Sot
Kjo bimë vret 86% të qelizave të kancerit të mushkërive

Shëndetësia

Kjo bimë vret 86% të qelizave të kancerit të mushkërive

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 13:27
Ilustrim

Kanceri i mushkërive konsiderohet si një nga shkaqet kryesore të vdekjes.

Nga 75 deri 80 për qind të rasteve të kancerit të mushkërive janë origjinë e kancerit të njohur si karcinoma NSCL.

Një studim i botuar në revistën Pub Med tregon se majdanozi mund të përdoret si një kurë për këtë sëmundje, falë substancës së saj apigjenin, e cila ka aftësinë për të vrarë qelizat e kancerit, deri në 86 për qind.

Përveç majdanozit, ka disa ushqime të tjera që përmbajnë apigjenin, të tilla si selino, qepë, portokall, rigon, koriandër, çaj kamomil, artiçokë dhe verë të kuqe.

Sidoqoftë, apigjenin është më e përqendruar në majdanoz dhe më shpesh rekomandohet në luftën kundër kancerit.

Në mjekësinë alternative, majdanozi konsiderohet ilaçi më i mirë për heqjen e gurit dhe rërës në veshka, për të zgjidhur problemet urinare, por është gjithashtu një diuretik i fortë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...