Dhimbje të forta në gjoks? Ja se çfarë tregojnë… - Bota Sot
Dhimbje të forta në gjoks? Ja se çfarë tregojnë…

Shëndetësia

Dhimbje të forta në gjoks? Ja se çfarë tregojnë…

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 16:05
Ilustrim

Sa herë që keni dhimbje në gjoks, sidomos nëse është një dhimbje e fortë, ne menjëherë mendojmë për një atak në zemër.

E megjithatë, për fat të mirë, në të shumtën e rasteve ajo është vetëm një dhimbje shumë e mprehtë që nuk ka të bëjë fare me gjendjen e zemrës sonë, por është quajtur sindroma e kapjes preordiale.

Sindroma e kapjes prekordiale nuk është serioze dhe është një dhimbje në gjoks që, ndryshe nga infarkti, nuk ndikon në gjymtyrët e tjera dhe mbetet mirë e kufizuar në frontin e zemrës.

Zakonisht më të prekurit janë fëmijët, adoleshentët dhe të rinjtë nën 30 vjeç. Shkenca nuk ka gjetur ende një përgjigje për këtë sindrom, por për pjesën më të madhe është diçka që tenton të zhduket plotësisht me fillimin e moshës madhore.

Sidoqoftë, gjithmonë është mirë të kryhet një kontroll te specialisti për të përjashtuar ndonjë ndërlikim tjetër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...