Më pak se shtatë orë gjumë në natë mund të shkaktojnë kancer - Bota Sot
Më pak se shtatë orë gjumë në natë mund të shkaktojnë kancer

Shëndetësia

Më pak se shtatë orë gjumë në natë mund të shkaktojnë kancer

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 16:44
Ilustrim

Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët.

Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, sugjerojnë studimet.

Ky është studimi i parë i këtij lloji me të rriturit prandaj duhen bërë hulumtime të reja për këtë çështje.

Studimi u përqendrua tek mjekët, të cilët duhet të përshtatin orët e gjumit për shkak të punës së ndërrimit të natës. Shkencëtarët nuk e dinë ende përse mungesa e gjumit dëmton ADN-në.

Sasia e rekomanduar për të fjetur gjumë është përgjithësisht shtatë orë në natë, por shumë prej mjekëve flinin pesë orë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...