Shenjat që tregojnë se ju keni mungesë të këtyre vitaminave - Bota Sot
Shenjat që tregojnë se ju keni mungesë të këtyre vitaminave

Shëndetësia

Shenjat që tregojnë se ju keni mungesë të këtyre vitaminave

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 12:30
Ilustrim

Mungesa e disa vitaminave mund të çojë në shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme, transmeton portali arbresh.info

Prandaj, mësoni të gjitha shenjat që trupi ju dërgon.

Humbja e flokëve dhe skuqja në fytyrë

Të dyja kushtet tregojnë një mangësi të biotinës. Megjithatë, mund të ketë arsye të ndryshme për shfaqjen e skuqjes së kuqe në fytyrë si temperaturat e ftohta, pezmatim i lëkurës, ose ndonjë sëmundje dermatologjike.  Humbja e flokëve mund të shkaktohet edhe nga kushtet e tjera shëndetësore siç janë problemet me gjëndrat tiroide, diabeti, medikamente të caktuara, pilula kontraceptive dhe gjenetika natyrale.

Fatmirësisht, kjo mund të zgjidhet lehtësisht nga konsumimi i produkteve ushqimore në vijim: arra, kikirikë, bajame, qumësht dhie, kos, domate, karrota, kërpurdha, banana, qepë, avocado dhe fara të susamit.

Mpirja e këmbëve dhe e duarve

Kjo ndjesi shfaq mungesën e vitaminës B6, B9 dhe B12. Ndjesia e shpimit në këmbë dhe në dorë mund të shkaktohet nga ankthi, anemia dhe lodhja.

Furnizoni trupin tuaj me sasinë e duhur të këtyre vitaminave duke konsumuar panxhar, fasule, spinaq, asparagus dhe produkte të qumështit.

Plasaritja e buzëve

Plasaritja e buzëve shfaq mungesën e disa vitaminave, duke përfshirë:

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit

Mungesa e vitaminës B

Vitamina B3, B2, B12, dhe mungesa e zinkut

diabet

Imunitet i dobët

Kushtet e barkut

Shëndeti i dobët oral

Zhdukja e dhëmbëve të pasme

Trajtoni këtë çështje natyrisht duke rritur sasinë e djathit, fasuleve, kikirikë, brokoli, kajsive të thata dhe farave.

Fytyra shumë e zbehur ose shumë e kuqe

Nëse fytyra juaj është shumë e zbehur dhe shumë e skuqur, atëherë kjo mund të jetë një shenjë e mungesës së baraspeshimit hormonal, mungesës së vitaminës A dhe D dhe mungesës së yndyrave të domosdoshme. Ajo mund të trajtohet natyrshëm vetëm duke rritur konsumin e karotave, specave, perimeve me gjethe jeshile, arrave, yndyrnave të shëndetshme dhe produkteve të qumështit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...