Katër simptomat e kancerit - Bota Sot
Katër simptomat e kancerit

Shëndetësia

Katër simptomat e kancerit

Më: 14 shkurt 2019 Në ora: 15:28
Ilustrim

Zbulimi i hershëm i simptomave të sëmundjeve malinje rrit shanset e shërimit.

Simptomat e kancerit lehtë mund të ngatërrohen me sëmundje më pak serioze.

Megjithatë, nëse i injoroni shenjat që mund të tregojnë kancerin, do të humbni kohë të vlefshme dhe ndoshta do të zvogëloni shanset për të mposhtur këtë sëmundje.

Disa shenja janë më të lehta për t’u njohur, por këto katër simptoma nuk duhet të anashkalohen.

Ndër llojet më të zakonshme të sëmundjeve malinje janë kanceri i gjirit, kanceri i mushkërive, prostata dhe kanceri i zorrës së trashë. Nëse një ndryshim në formën e një thithi ndodh në gji, ajo është një nga simptomat më të zakonshme të kancerit, por disa shenja të tjera mund të tregojnë se bëhet fjalë për formë malinje.

Këto janë simptomat që nuk duhet injoruar pasi mund të jenë paralajmërim i hershëm i kancerit:

Humbja e oreksit

Gjakderdhje vagjinale

Vështirësi në gëlltitje

Djersitje e nxehtë gjatë natës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...