A e dëmton memorien gërrhitja? - Bota Sot
A e dëmton memorien gërrhitja?

Shëndetësia

A e dëmton memorien gërrhitja?

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Sigurisht njihni dikë që gjatë natës gërrhet shumër, këta personat mund të kenë probleme me memorien.

Një gjë e tillë mund ta bëjë më të vështirë për të kujtuar ngjarjet e kaluara nga jeta juaj.

Njerëzit që vuajnë nga apnea obstruktive, një nga shkaqet kryesore të gërrhitjes, kanë memorien e përkeqësuar.

Ata kanë vështirësi të kujtojnë detajet specifike, siç janë emrat e kolegëve ose numri i shtëpisë dhe rruga ku jetojnë.

Çdo herë që dikush gërrhet, fyti i tyre ngushtohet duke bllokuar rrugët e frymëmarrjes që gjithashtu largon oksigjenin në tru.

Ekspertët besojnë se kjo mund të shkatërrojë materien gri në pjesën e trurit të rëndësishme për ruajtjen e kujtimeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...