Ky lloj lëngu do ju shpëtojë nga dhimbjet e artritit - Bota Sot
Ky lloj lëngu do ju shpëtojë nga dhimbjet e artritit

Shëndetësia

Ky lloj lëngu do ju shpëtojë nga dhimbjet e artritit

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 10:37
Ilustrim

Një studim i vogël sugjeron një gjysmë litër lëng me pak kalori në ditë për të zvogëluar therjet që përjetojnë gratë me artrit reumatoid, që prek 400,000 njerëz në Britani të Madhe.

Gratë që konsumuan lëng boronicë për tre muaj treguan nivele më të ulëta të antitrupave që sulmojnë sistemin imunitar dhe dëmtojnë nyjet.

Kur u pyetën për simptomat e tyre, ato treguan se fryrja e duarve u kishte rënë.

Antioksidantët në boronicën e kuqe mund të ndihmojnë në parandalimin e reaksionit imun që shkakton dhimbje dhe ngurtësi tek njerëzit me artrit reumatoid.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...