Shkencëtarët: ADN-ja e peshkaqenëve, kurë kundër kancerit! - Bota Sot
Shkencëtarët: ADN-ja e peshkaqenëve, kurë kundër kancerit!

Shëndetësia

Shkencëtarët: ADN-ja e peshkaqenëve, kurë kundër kancerit!

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 15:59
Foto

Peshkaqenët e bardhë të mëdhenj gjithashtu kanë aftësinë për të riparuar ADN-në e tyre – diçka që ne njerëzit nuk mund ta bëjmë. Hulumtimi u krye nga një ekip shkencëtarësh të fondacionit “Save The Sea’” në Florida.

Duke qenë se ADN-ja e këtyre peshkaqenëve  mund të riparojë vetveten ajo është edhe më tolerante ndaj dëmtimit. “Ka shumë për të mësuar nga këto mrekulli evolucionare, duke përfshirë informacion që potencialisht do të jetë i dobishëm për të luftuar kancerin dhe sëmundjet që lidhen me moshën, dhe për të përmirësuar trajtimet shëruese të plagëve tek njerëzit, teksa zbulojmë se si këto kafshë arrijnë ta bëjnë këtë gjë“- shprehet udhëheqësi i studimit Dr Mahmood Shivji, raporton Scan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...