Çaji me xhenxhefil dhe shafran - Bota Sot
Çaji me xhenxhefil dhe shafran

Shëndetësia

Çaji me xhenxhefil dhe shafran

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 10:37
Foto

Ata janë mënyrë natyrale për ta mbushur trupin me energji, për ta luftuar inflamacionin në trup, për ta përmirësuar kualitetin e gjumit, për t’u relaksuar, për t’i lehtësuar dhimbjet dhe për ta përmirësuar shëndetin në shumë mënyr.

Këto janë disa prej të mirave shëndetësore të xhenxhefilit:

– E forcon sistemin e imunitetit
– Ndihmon në sistemin e tretjes
– I lehtëson dhimbjet e muskujve
– E trajton marramendjen
– I përmirëson aftësitë kognitive
– Ju relakson
– E zvogëlon inflamacionin
– E zvogëlon kolesterolin

Në anën tjetër, këto janë të mirat shëndetësore të shafranit:

– Ndihmon te personat me ankth dhe depresion
– I lehtëson dhimbjet
– Ndihmon me lodhjen
– Ndihmon me sistemin e tretjes
– E mbron shëndetin e zemrës
– E zvogëlon stresin
– E përmirëson gjumin
– E trajton inflamacionin
– I rregullon nivelet e sheqerit në gjak

Ekspertët thonë se mund ta përgatitni një çaj me këta dy përbërës (shafran dhe xhenxhefil), i cili ju furnizon me vlera të shumta ushqyese.

Sipas ekspertëve, konsumimi i rregullt i këtij çaji ndihmon në luftimin e lodhjes, jua shpejton metabolizmin, jua zvogëlon dhimbjet, etj.

Përbërësit e çajit të xhenxhefilit dhe shafranit:

– Një lugë çaji shafran
– Një copë të vogël xhenxhefil të freskët
(të prerë dhe qëruar)
– Një lugë çaji mjaltë
– Dy gota qumësht kokosi
– Gjysmë luge çaji kanellë
– Një çikë piper të zi

Instruksionet:

Shtimi i piperit të zi në çaj është mënyra më e mirë për ta absorbuar shafranin në trup, pasi që piperini, përbërësi i piperit, e bën curcuminin (përbërës i shafranit) 2,000 herë më të absorbueshëm.

Në një tenxhere, përzieni të gjithë përbërësit  dhe nxejeni çajin për 5 minuta, pastaj pijeni në mëngjes në stomak të zbrazët.

Ju gjithashtu mund ta pini edhe gjatë ditës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...