Britania ndryshon ligjin për dhurimin e organeve - Bota Sot
Britania ndryshon ligjin për dhurimin e organeve

Shëndetësia

Britania ndryshon ligjin për dhurimin e organeve

Më: 27 shkurt 2019 Në ora: 10:38
Foto

Legjislacioni i ri do të njihet si Ligji i Max dhe Keira, bazuar tek një djalosh që pranoi zemrën e një vajze që e dhuronte atë.

Sipas sistemit të ri, i cili hyn në fuqi vitin e ardhshëm, pëlqimi do të prezumohet nëse njerëzit nuk kanë zgjedhur se a do të jenë dhurues apo jo të organeve.

Ministrat e qeverisë thonë se ky ndryshim në Britani mund të shpëtojë deri në 700 jetë në vit duke rritur numrin e organeve në dispozicion.

Sipas sistemit të ri, njerëzit do të inkurajohen që të regjistrojnë pëlqimin e tyre për dhurimin e organeve, ose ta përjashtojnë atë mundësi.

Të afërmin ende do të kenë mundësi për të bllokuar një donacion, kështu që do të jetë e rëndësishme që familjet të diskutojnë për dëshirat e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...