Selino dhe kopër kundër pagjumësisë - Bota Sot
Selino dhe kopër kundër pagjumësisë

Shëndetësia

Selino dhe kopër kundër pagjumësisë

Më: 10 mars 2019 Në ora: 15:52
Foto ilustruese

Kopra përmban eugenol, i cili inkurajon trurin për çlirimin e enzimave që të qetësojnë dhe të relaksojnë, duke ju ndihmuar të flini më shpejt dhe po ashtu të bëni një gjumë të rehatshëm.

Nga ana tjetër, edhe selinoja përmban pthalides, të cilat janë komponimet që ndihmojnë arteriet tuaja të relaksohen, duke ulur tensionin e gjakut. Selino qetëson gjithashtu sistemin tuaj nervor qendror, duke lehtësuar efektet e stresit. Si selino ashtu dhe kopër përmbajnë nivele të larta të kaliumit dhe magnezit, të cilat mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni.

ÇFARË E SHKAKTON PAGJUMËSINË

Ka shumë shkaqe të pagjumësisë. Disa janë të përkohshëm, ndërsa të tjerët mund të zgjasin për muaj apo edhe vjet në fund. Kushtet e zakonshme mjekësore, shqetësimet fizike dhe çështje të tjera që mund të kontribuojnë në pagjumësi përfshijnë: · çrregullimet gastrointestinale · alkooli · alergjia · ankthi · artriti · astma · kafeina · dhimbjet kronike · depresioni · kushtet endokrine · dhimbje të ulët mbrapa · orari i punës · stresi Këto janë vetëm disa faktorë që kontribuojnë në pagjumësi. Disa kërkojnë ndërhyrje mjekësore, prandaj vizitoni mjekun tuaj nëse mendoni se mund të jenë pjesë e problemit tuaj. Të tjerët janë mjaft të lehtë për t’u zgjidhur edhe nga ju vetë.

MËNYRA PËR PËRMIRËSIMIN E GJUMIT

Përveç lëngjeve të pijshme për gjumë më të mirë, është mirë të provoni disa nga këto këshilla: · Filloni me identifikimin e shkakut të pagjumësisë nëse mundeni dhe më pas shqyrto nëse ka hapa që mund të ndërmerrni për të përmirësuar situatën tuaj. · Nëse rutina juaj në mbrëmje përfshin shumë kohë para ekranit, është mirë të dini se drita nga ekrani juaj stimulon trurin tuaj dhe nxit zgjimin. Nëse keni nevojë për një mënyrë për të mbajtur mendjen tuaj larg nga problemet kur përpiqeni të relaksoheni, atëherë mos nguroni të lexoni një libër. · Po ashtu një shëtitje e shkurtër pas darkës mund të jetë e dobishme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat