Pagjumësia na bën të uritur për gjëra të ëmbla - Bota Sot
Pagjumësia na bën të uritur për gjëra të ëmbla

Shëndetësia

Pagjumësia na bën të uritur për gjëra të ëmbla

Më: 19 mars 2019 Në ora: 21:56
Ilustrim

Të gjithë tashmë e dimë se mungesa e gjumit të mjaftueshëm ndikon në energjinë dhe disponimin tonë, por kërkimet e reja sugjerojnë se pagjumësia gjithashtu bën që të ndjejmë uri për sheqer.

Një studim i 51 burrave nga Universiteti Shtetëror i Miçiganit tregon se sa më pak gjumë që bëjmë aq më shumë kemi nevojë për ushqime të ëmbla.

Gjumi është jashtëzakonisht kompleks dhe jo mirë i kuptueshëm, duke e bërë të vështirë për shkencëtarët të zbulojnë se si gjumi i keq ndikon në shijet tona.

Sipas studimit dështimi për të fjetur mund të aktivizojë një rajon të trurit që ndizet kur konsumojmë ushqime të ëmbla.

Pagjumësia mund të na bëjë ‘të hajmë nga stresi’ për shkak të çlirimit të kortizolit të hormoneve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...