Gratë që lindin më shumë fëmijë ngadalësojnë plakjen - Bota Sot
Gratë që lindin më shumë fëmijë ngadalësojnë plakjen

Shëndetësia

Gratë që lindin më shumë fëmijë ngadalësojnë plakjen

Më: 19 mars 2019 Në ora: 23:13
Ilustrim

Numri i fëmijëve të një gruaje ngadalëson shkallën me të cilën ajo plaket, sugjeron një studim nga Simon Fraser University në Kanada.

Hulumtimi tregoi se gratë që kishin lindur më shumë fëmijë kishin telomere më të gjata – pjesëza mbrojtëse në fund të secilës zgjatje të ADN-së, të cilat tregojnë plakjen qelizore.

Studimi analizoi numrin e fëmijëve të lindur nga 75 gra, si dhe gjatësitë telomereve të tyre përmes pështymës dhe lëngjeve trupore në faqe.

Studiuesit thanë se një gjë e tillë mund të jetë për shkak të rritjes së estrogjenit gjatë shtatzënisë, e cila vepron si një antioksidant që mbron qelizat kundër dëmtimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...