Legalizohet marihuana mjekësore në Florida, dy vjet pasi qytetarët votuan pro - Bota Sot
Legalizohet marihuana mjekësore në Florida, dy vjet pasi qytetarët votuan pro

Shëndetësia

Legalizohet marihuana mjekësore në Florida, dy vjet pasi qytetarët votuan pro

Më: 20 mars 2019 Në ora: 12:28
Ilustrim

Të hënën, guvernatori Ron DeSantis e nënshkroi në ligj një projekt-ligj që shfuqizon ndalimin shtetëror për konsumimin e kanabisit mjekësor në të gjitha format.

Sipas ligjit të ri, pacientët me kartë mund të marrin rreth 70 gramë marihuanë çdo 35 ditë.

Përveç kësaj, pacientët nën moshën 18 vjeç janë të lejuar të tymosin marihuanë mjekësore nëse janë sëmurë terminalisht dhe nëse të paktën dy mjekë e rekomandojnë atë.

DeSantis vuri në dukje se më shumë se 70 për qind e votuesve miratuan legalizimin e marihuanës mjekësore në një amendament kushtetues të vitit 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...