Studimi i madh: Vendosja e qumështit në kafe ose çaj lufton kancerin - Bota Sot
Studimi i madh: Vendosja e qumështit në kafe ose çaj lufton kancerin

Shëndetësia

Studimi i madh: Vendosja e qumështit në kafe ose çaj lufton kancerin

Më: 20 mars 2019 Në ora: 16:14
Ilustrim

Pirja e çajit ose kafesë së nxehtë mund të dyfishojë rrezikun e zhvillimit të kancerit, ka paralajmëruar hulumtimi.

Njerëzit që konsumojnë rregullisht çajin e tyre në temperaturë 60 ° C ose më të lartë, iu shtohet rreziku i rritjes së kancerit të fytit në 90 për qind.

Por, ftohja e këtyre pijeve disa minuta para se të pihet, mund të ndihmojë me reduktimin e rrezikut.

Studimi, i udhëhequr nga Universiteti i Shkencave Mjekësore të Teheranit në Iran, shton një sërë hulumtimesh që lidhin pije të nxehta me këtë sëmundje.

Por kjo është hera e parë që një studim në shkallë të gjerë, që ka ndjekur aktivitetin e njerëzve për një kohë të gjatë, që gjen lidhshmëri në mes të pijes së nxehtë dhe kancerit të fytit.

Uji i nxehtë irriton rrugën e gojës dhe fytit që mund të ushqejë tumoret, besojnë shkencëtarët.

Kanceri i ezofagut është shkaku i tetë më i zakonshëm i kancerit në mbarë botën dhe një nga shkaqet kryesore të vdekjes nga kanceri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...