Rriten të sëmurët me veshka - Bota Sot
Rriten të sëmurët me veshka

Shëndetësia

Rriten të sëmurët me veshka

Më: 21 mars 2019 Në ora: 17:15
Foto ilustruese

Sëmundjet e veshkave tashmë konsiderohen epidemi globale, kjo referuar numrit gjithmonë në rritje të pacientëve që preken nga këto probleme.

Edhe në Shqipëri trendi është në rritje. 9% e shqiptarëve vuajnë nga sëmundjet e veshkave, ndërsa një pjesë kanë humbur funksionin total të tyre. Mosha e re e personave në dializë e bën Shqipërinë ndryshe nga vendet e Europës. Mjekët fajësojnë kryesisht mënyrën e jetesës dhe ushqimet që konsumojnë si shkaktar kryesor të rritjes së numrit të personave që kanë probleme me veshkat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...