Shkencëtarët bëjnë përparim të madh në trajtimin e kancerit të pankreasit - Bota Sot
Shkencëtarët bëjnë përparim të madh në trajtimin e kancerit të pankreasit

Shëndetësia

Shkencëtarët bëjnë përparim të madh në trajtimin e kancerit të pankreasit

Më: 21 mars 2019 Në ora: 20:36
Foto ilustruese

Nivelet e larta të enzimës PHLPP1 dhe nivelet e ulëta të enzimës PKC në tumoret e pankreasit ishin të lidhura me një prognozë të dobët, sipas një studimi të ri.

Ekipi, nga Universiteti i Kalifornisë, Shkolla e Mjekësisë në San Diego thotë se gjetjet mund të çojnë në përdorimin e niveleve të enzimeve për të parashikuar prognozën e kancerit të pankreasit.

Ata shpresojnë se kjo mund të çojë në zhvillimin e barnave që nxisin aktivitetin e enzimës që frenon tumoret dhe siguron një trajtim potencial për personat që vuajnë nga sëmundja.

Kanceri pankreatik shkaktohet nga rritja jonormale dhe e pakontrolluar e qelizave në pankreas, një gjëndër e madhe në sistemin e tretjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...