Shkencëtarët zbulojnë teknikën për të mbrojtur fertilitetin tek djemtë me kancer - Bota Sot
Shkencëtarët zbulojnë teknikën për të mbrojtur fertilitetin tek djemtë me kancer

Shëndetësia

Shkencëtarët zbulojnë teknikën për të mbrojtur fertilitetin tek djemtë me kancer

Më: 24 mars 2019 Në ora: 23:01
Foto

Shkencëtarët thonë se kanë bërë një hap të rëndësishëm drejt ofrimit të ndihmesës për djemtë me kancer që të qëndrojnë pjellorë.

Kjo falë një majmuni fëmijë të quajtur Grady.

Image

Tretmanet për luftimin e kancerit mund të dëmtojnë testikujt e pazhvilluara të një fëmije dhe lenë një të tretën e të mbijetuarve jopjellorë në moshën e rritur.

Grady është primati i parë i lindur duke përdorur mostra të ngrira të testikujve të marra përpara se babai i saj të fillonte pubertetin.

Ekspertët thanë se kjo teknikë, e detajuar në revistën Science, mund të përdoret së shpejti në klinikë.

Kimioterapia dhe radioterapia mund të shkatërrojnë aftësinë e dikujt për të pasur fëmijë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...