Kjo është mënyra e vetme për të ruajtur eshtrat pas menopausës - Bota Sot
Kjo është mënyra e vetme për të ruajtur eshtrat pas menopausës

Shëndetësia

Kjo është mënyra e vetme për të ruajtur eshtrat pas menopausës

Më: 25 mars 2019 Në ora: 16:56
Foto ilustruese

Megjithatë, ecja përpjetë apo para ushqimit nuk kishte të njëjtin efekt, sipas një studimi shkencor, transmeton portali arbresh.info

Studimi sugjeron se gratë duhet të ecin nëpër rrugët teposhtë.

Gratë mund të humbasin deri në 20 për qind të densitetit të kockave të tyre në 5-7 vjet pas menopauzës për shkak të humbjes së estrogjenit.

Mbajtja fizikisht aktive mund të ndalojë që eshtrat të bëhen më të dobëta, duke i mbrojtur ata nga thyerja e lehtë. Gratë e pas-menopauzës me diabet, sidomos diabeti i tipit 1, shpesh kanë cilësi më të dobët të eshtrave dhe një rrezik në rritje të thyerjeve.

Prandaj studiuesit, të udhëhequr nga Dr Katarina Borer nga Universiteti i Miçiganit, kanë studiuar 15 gra që janë të prekura nga diabeti.

Ajo me ekipin e saj kanë gjetur se gratë që kanë qenë aktive pas vakteve kanë pasur eshtra më të forta, në krahasim me gratë që kanë qenë pasive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...