Qelizat kanë kujtesë në ADN-në e tyre - Bota Sot
Qelizat kanë kujtesë në ADN-në e tyre

Shëndetësia

Qelizat kanë kujtesë në ADN-në e tyre

Më: 25 mars 2019 Në ora: 21:55
Foto ilustruese

Kjo është demonstruar nga zbulimi i arkivit të parë molekulare të kujtimeve embrionale, botuar në revistën Molecular Cell. Identifikuar në indet e miut nga Instituti Amerikan i Kancerit Dana-Farber.

Arkivi i kujtimeve qelizore hap një rrugë të re për rigjenerimin e organeve të dëmtuara nga sëmundje të ndryshme.

Kujtesa molekulare e qelizave përfaqësohet nga grupe të vogla kimike, të quajtura grupe metil, të cilat lidhen me ADN-në.

Varësisht nga mënyra dhe vendet ku bëhet lidhja, si dhe numri i tyre, këto etiketa molekulare të vogla mund të përcaktojnë se cilët gjene duhet të mbeten jashtë dhe cilat, në vend të kësaj, të riaktivizohen.

“Ne kemi gjetur se qelizat e të rriturve mbajnë një katalog të të gjithë gjeneve në përdorim gjatë fazave të hershme të zhvillimit,” shpjegoi Ramesh Shivdasani, një nga koordinatorët e kërkimit.

“Ajo që na habiti, shtoi ai, është se ky katalog nuk mbetet i mbyllur përgjithmonë, por vetë qelizat mund t’i kenë ato në kushte të përshtatshme.

Për autorët e hulumtimit, ky zbulim – përfundoi ai – mund të ketë implikime të thella në trajtimin e shumë sëmundjeve, siç janë harresa dhe kanceri ”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...