Depresioni gjithnjë e më i përhapur, ja rregullat për ta luftuar - Bota Sot
Depresioni gjithnjë e më i përhapur, ja rregullat për ta luftuar

Shëndetësia

Depresioni gjithnjë e më i përhapur, ja rregullat për ta luftuar

Më: 20 prill 2019 Në ora: 11:38
Ilustrim

Mbi katër milionë italianë luftojnë kundër depresionit. Shumica e tyre janë gra, sepse seksi femër ka një rrezik të dyfishtë për zhvillimin e sëmundjes dhe përhapja po rritet vazhdimisht edhe për shkak të krizës ekonomike: në dhjetë vitet e fundit shëndeti mendor është përkeqësuar veçanërisht te të rinjtë me më pak se 34 vjeç dhe të rriturit ndërmjet 45 dhe 55 vjeç, të cilët përballen me vështirësitë në vendin e punës dhe në menaxhimin e familjes.

Kini kujdes me kambanat e alarmit

“Spiunët” e depresionit mund të jenë shumë, jo vetëm humbja e interesit apo kënaqësia për gjëra normale (jeta profesionale, shoqërore ose e marrëdhënieve), por edhe aspekte njohëse siç është rënia e përqendrimit, vëmendja dhe kujtesa e punës. Ka edhe shenja të tjera që shpesh anashkalohen, të tilla si shtyrja e vendimeve ose pamundësia për të zbatuar strategjitë e zgjidhjes së problemeve, si në kontekste të parëndësishme dhe më komplekse.

Shkurtimi i kohës së diagnozës

Koha mesatare për të arritur diagnozën është ende shumë e lartë sot, mesatarisht dy vjet vlerësohen midis simptomave të para dhe fillimit të terapive. Dy vjet është gjithashtu koha mesatare për të vendosur për t’u konsultuar me një mjek, me pasojat negative pasuese në manifestimet, efektivitetin e shërimit dhe shërimin nga sëmundja. Roli femëror është vendimtar si një “sentinel” për veten dhe familjet e tyre: gratë, përveç që janë të prekura nga sëmundja dyfish më shumë se burrat, në rolin e tyre si kujdestarë mund të identifikojnë shenjat e para në të dashurit e tyre dhe të orientohen herët për trajtim.

Të kujdesesh “mirë”  

Vetëm një pacient me depresion nga tre kujdeset vërtet: qasja në terapi është e rëndësishme, por është gjithashtu e rëndësishme t’i përcillni ato sipas metodave të treguara nga mjekët e përgjithshëm ose psikiatri, në varësi të nevojave të ndryshme ose seriozitetit të patologjisë. Nëse trajtimi nuk ndiqet në mënyrën e duhur, në të vërtetë, ka të ngjarë që ajo të mos funksionojë.

Mos e ndërprisni kurrë trajtimin

“Bëni vetë” nuk është e këshillueshme në asnjë rrugë terapeutike, por në sëmundje ose çrregullime mendore është edhe më pak sepse pasojat, episode të reja, përkeqësimi i manifestimeve ose riekspozimi ndaj faktorëve të rrezikut shpeshherë janë të shpeshta.

Ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme

Është e rëndësishme që të ndjeheni më mirë: i thoni ushqyerjes së duhur, duke shmangur ushqimet që përmbajnë erëza ose shumë yndyrë dhe sheqer, dhe duke korrigjuar sjellje të tilla si përdorimi i alkoolit dhe drogës që kanë efekte negative në sistemin nervor qendror dhe funksionet mendore. Praktika e rregullt e aktivitetit fizik është thelbësore, me së paku 40-60 minuta lëvizje të shëndetshme 3-4 herë në javë; është gjithashtu pjesë e zakoneve të mira të kufizosh jetën “multitasking”, të angazhuar në shumë fronte. Një rekomandim themelor sidomos për gratë, shpesh të ekspozuara ndaj më shumë roleve dhe punëve më impenjative.

Mos e neglizhoni sasinë dhe mbi të gjitha cilësinë e gjumit

Gjumi i paktë dhe me shqetësime është një faktor i rëndësishëm rreziku për paraqitjen dhe këmbënguljen e problemeve depresive. Disa studime kanë treguar një marrëdhënie të ngushtë midis depresionit, mungesës së gjumit dhe aktivizimit të fenomeneve inflamatore, të cilat janë baza e zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme, përfshirë diabetin, hipertensionin dhe vetë depresionin.

Kini besim dhe flisni për këtë, informoni të dashurit tuaj

Përveç terapive me ilaçe, kundër depresionit janë shumë të rëndësishme edhe psikoterapitë dhe mjedisi përreth. Në rrugën e rimëkëmbjes nga një depresion, është e domosdoshme që të keni një familje që t’ju mbështesë, t’ju kuptojë, pak gjykuese, që nuk stimulon ndjenjat e turpit, por që ju mbështet në të gjitha fazat e sëmundjes. Një vëmendje që duhet të ruhet veçanërisht për gratë, më të ekspozuara jo vetëm për zhvillimin e patologjive kronike, por edhe për një dëmtim më të madh njohës si një “efekt anësor” i depresionit.

Identifikoni rrezikun e stigmës

Përfundimisht, një rregull i mirë për pacientët, por sidomos për mjekët: është e nevojshme të identifikohen kontekstet dhe situatat, në të cilat mund të ketë vështirësi më të madhe për pacientin të flasë për problemin e tij, për shkak të sikletit që kanë njerëzit rreth çrregullimeve mendore dhe depresionit. Nëse është kështu, nevojitet vëmendje dhe mbështetje shtesë në të gjitha fazat e sëmundjes, nga diagnoza në terapi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...