“Truri nuk funksionon pa gjak”, studimi i ri hedh poshtë teorinë - Bota Sot
“Truri nuk funksionon pa gjak”, studimi i ri hedh poshtë teorinë

Shëndetësia

“Truri nuk funksionon pa gjak”, studimi i ri hedh poshtë teorinë

Më: 20 prill 2019 Në ora: 14:59
Ilustrim

Shkencëtarët amerikanë kanë bërë një eksperiment duke ringjallur pjesërisht trurin e derrave katër orë pas therjes së tyre.

Zbulimet e tyre mund të nxisin debatin për pengesën midis jetës dhe vdekjes dhe të ofrojnë një mënyrë të re të studimit të sëmundjeve si Alzheimer.

Studimi tregoi se vdekja e qelizave të trurit mund të ndalohej. Sidoqoftë, nuk kishte sinjale nga truri që tregonin vetëdije ose ndërgjegje.

Zbulimi i befasishëm e sfidon idenë se kur nuk furnizohet me gjak, truri nuk funksionon më.

Si u bë studimi?

Shkencëtarët mblodhën trurin e 32 derrave në një thertore. Katër orë më vonë, organet u lidhën me një sistem nga ekipi në Universitetin Yale.

Ata derdhën një lloj lëngu në tru, i cili përmbante një gjak sintetik për të transportuar oksigjen dhe për të ngadalësuar ose për të ndryshuar vdekjen e qelizave të trurit.

Më pas, trurit i dhanë koktejl tonik për gjashtë orë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...